BUDAPEST ZOO - állati parti

Az MTA SZTAKI által fejlesztett ZOOBudapest alkalmazás díjmentesen letölthető az AppStore és a Google Play Store alkalmazásboltokból, itt: http://www.zoobudapest.com/rolunk/hirek/toltsd-le-a-mobilodra
Mindent megtudhatunk az Állatkertről, a jegyáraktól kezdve a kert megközelítésén át, a programokig mindent. Van térkép az állatkerthez, és információk az állatokról. Természetismeret órán, biológia órán, osztálykirándulás alkalmával ez az app nagyon hasznos tud lenni. Legközelebb ha megyek az állatkertbe, biztos kipróbálom. :)

HATÁROZÓ - ehető ez a növény?

Osztálykirándulás alkalmával, ha a természet járást válaszjuk, akkor a gyerekek találnak fűt fát, bograt, szöcskét és a többi. Biosz tanárként tudom mondani, hogy mi micsoda, de ha én épp nem vagyok ott, akkor mihez forduljon a diák? Nyilván senki nem hordja magánál a két kilós növényhatározó könyvet, sem a másfél kilós állathatrozót. De valahogyan mégis csak ki kéne deríteni, hogy lesz-e baja ha megette azt a piros bógyót? 
Na az ilyen esetekben jó ha a gyereknek tudnak róla, hogy van telefonra letölthető növényhatározó: https://play.google.com/store/apps/details?id=hu.educatio.enoveny 
A növényhatározó elég jó, de nincs benne minden lehetne bővíteni. Van gombahatározó is: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.gfx54b.android.hf&hl=hu szintén elég hasznos, és jól hazsnálható. Állatokból csak a madárhatározót: https://play.google.com/store/apps/details?id=hu.hps.madarhatarozo_app&hl=en találni, pedig nagyon jó lenne az összes többi állatcsoportra is fejleszteni ilyet.

DICE and COIN FLIP - ha nincs kéznél dobókocka

Játszani szeretnétek az órán, vagy kéne egy dobókocka bármire? De nincs nálad? Nem baj! Minden suliba van internet, és ezzel a virtuális dobókockával meg is oldódott a probléma! https://www.freeonlinedice.com/
Van olyan opció is, hogy a pénzérmét dobja fel a gép virzuálisan, bár azt kevésbé tudom elképzelni, hogy senkinél ne legyen 5 forint se. :D

QR

Bizonyára mindenki látott már valahol QR kódot. Az ilyen kódok egyszerűen készíthetőek egy generátorral, ahogy ezen a linken láthatjátok: https://vimeo.com/140392264 A kódban mindenféle adatot elrejthetünk. A kódot a telefon kamerájával beolvasva megjelenik nekünk a kódban rejtett adat. Én is generáltam egy QR kódot, ha a telefonodre letöltesz egy QR-kód olvasót, vagy már van, és beolvasod, akkor egy szöveges üzenetet kapsz. Ha kíváncsi vagy nézd meg! :)
Az iskolában is nagyon sok mindenre fel lehet használni ezt a dolgot, hogy mi mindenre, ahhoz például ezen az oldalon találhatók ötletek: https://nikpeachey.blogspot.hu/2015/09/20-things-you-can-do-with-qr-codes-in.html

Attenborough's Story of Life - természetfilmek

Sir David Attenborough-nak köszönhetően számos természetfilmen kerszetül ismerhetünk az élővilággal, ami körülvesz minket. Biosz tanárok nagy örömére. Én ha tehetném megnéznem a gyerekekkel az összes filmjét. Mindegyik izgalmas, érdekes. Kicsiknek nagyoknak egyaránt érthető. Természetesen én elfogult vagyok, mert a biosz az egyik tárgyam. De  például a párom gyermekkorába sokat nézte az egyik Attenborough film sorozatot, mert az volt meg nekik kazettán, és nagyon szerette, pedig nem sok köze van a bioszhoz villamos mérnökként. Most, hogy megnyitottam az egyik videót, azonnal felismerte az úriember hangját. Ebből is látszik milyen mély nyomot tud hagyni. 
Most egy kis válogatásról van szó, ami a BBC weboldaláról elérhető:  http://www.bbc.com/earth/storyoflife Kategorizálva van és keresni is lehet a videók, képek és cikkek között, amelyek mind Attenborough munkája nyomán készültek. Biosz órákra be lehet vinni egy egy részeket, ami épp az adott anyaghoz tartozik. Akár egy jutalom filmes óraként is el tudom képzelni egy ilyen természetfilmet.

STELLARIUM - planetárium

A Stellarium tulajdonképpen egy számítógépre letölthető planetárium. A csillagok megismerésében segíthet sokat. Földrajz órán illetve osztálykirándulások alkalmával használhatjuk és köthetjük le a gyerekek figyelmét ideig óráig. Főleg a csillagászat iránt érdeklődő diákoknak lehet nagyon izgalmas, de az Univerzum hatalmassága mindenkit lenyűgöz. Nagyon jól lehet szemléltetni a tanulóknak, hogy mennyire is  parányiak vagyunk mi a Földünkön.
Kép forrása: http://i1-news.softpedia-static.com/images/news2/Stellarium-2.png (letöltés: 2017.05.08.)

QUIZIZZ - kvízes

Már találkoztunk egy kvíz készítő játékkal, a Kahoot!-tal. (itt: http://ikteszti.blogspot.hu/2017/05/kahoot-aki-mer-az-nyer.html) Ez a Quizziz is egy kvíz készítő weboldal. Kicsit másképpen működik, de funkcióját tekintve ugyan az. Így a fent említett bejegyésben olvasható, hogy miért jó, és milyen formában jó, ha beviszünk néha egy-egy kvízt a tanórákra. Ezt a fajta kvíz készítőt is érdemes kipróbálni, hogy legyen összehasonlítási alapunk. Jó ha tudunk válogatni több hasonló program közül. A Quizizz-t itt érhető el: https://quizizz.com/admin

STAR CHART - csillagok között

A Star chart egy androidos applikáció, aminek segítségével megismerheted a csillagászati dolgokat. Az okos telefon tudja, hogy épp hol vagy a GPS segítségével, és meg tudja jeleníteni a különböző csillagokat, csillagképeket a telefonon, így be tudod azonosítani, hogy az égen mit látsz. Izgalmas lehet például egy osztálykiránduláson, akármilyen tanárnak, nem csak földrajzosoknak. A gyerekek biztosan élveznék, hogy éjszaka ki lehet menni, nincs takarodó. Ha ezzel foglalkoznak, akkor talán nem is rendetlenkednek.

PERFECT PIANO - ének órára

Igen, jól következtetsz a címből, valóban zongorához kapcsolódik ez a bejegyzés. Vannak olyan mobil alkalmazások, amik egy apró zongoraként működnek. Nyilván nincs rajta az összes oktáv, de néhány egyszerű feladatra vagy játékra jól használható.
Az iskolákban jobb esetben egy zongora. Ez az app nem is arra való, hogy ének órán kísérni tudja a tanár a gyerekeket. Inkább arra való, hogy a diákok tudjanak játszani vele, próbálgathassák magukat a zenében, így kedvet kapjanak hozzá. Egy ének tanár biztos ki tud találni mindenféle kreatív felhasználási lehetőséget ezekhez az applikációkhoz. Lehet ötletelgetni! :)
Kép forrása: http://www.agnes-bruckner.com/apronus_images/facepiano.gif (letöltés: 2017.05.08.)

MAGYAROKTÓBER - 56 margójára

http://www.magyaroktober.hu/ Ezen a honlapon térkép szerint rendezve vannak az 1956. október eseményei. Ha tudni akarjuk, mikor, hol és pontosan mi történt, akkor ez egyszerűen megkereshetjük. Rengeteg fotó és videó dokumentáció van, a legtöbb Budapestről.
Bevihetjük osztályfőnöki órára, az 56-os ünnepségre és töri órára. Nagyon jó kiegészítő anyag, és szélesíti a diákok látókörét. Klassz, hogy így összeszedték ezeket az anyagokat. Böngésszétek bátran a weboldalt!
Kép forrása: http://mandarchiv.hu/manda/webimage/2/1/8/7/5/wimage/logo.png (letöltés: 2017.05.07.)

GEOLEARN - ha a földrajzot akarod gyakorolni

A GeoLearn egy magyar nyelvű oldal. Vaktérképeken lehet gyakorolni a domborzati viszonyokat, a vízrajzot, a megyéket és a településeket. Nyílván ez csak a földrajzhoz jó, annak is csak az egyik szeletébe illik bele. Viszont ott nagyon hasznos, sokkal jobb lehet így gyakorolni, mint papíron. Szerencsére nekem már nem kell ilyeneket gyakorolnom. A földrajz tanároknak pedig ajánlom, hogy vigyék be az óráikra. http://geolearn.fw.hu/
Kép forrása: http://geolearn.fw.hu/terkepek/mo_term.jpg (letöltés: 2017.05.07.)

DIIGO - könyvjelző

Böngészel, böngészel és böngészel. A végén már azt sem tudod mit hol találtál. Jó lenne ezt az egészet valahogy rendszerezni? Erre való a Diigo: https://www.diigo.com/
A böngészőben könyvjelzőidet rendszerezni tudod, kategorizálni. Átlátható lesz minden. Sőt ezeket még meg is oszthatod másokkal. Akár közösen is gyűjthettek adatot például egy projekthez. Rendkívül hasznos ötlet. Főleg idősebbekhez tudjuk bevinni az órára és ajánlani nekik. A megosztás segítségével a tanár is figyelemmel tarthatja, hogy megbízható forrásokat használnak e a diákok a feladataikhoz. Praktikus ötlet, érdemes kipróbálni.

UPSIDE DOWN TEXT - az egész világ a feje tetejére állt

http://www.upsidedowntext.com/
Ez egy nagyon kis jópofa oldal. Egyszerűen amit begépelsz, azt visszadobja neked fejjel lefelé, vagy visszafelé. Azt utána kimásolhatod és azt csinálsz vele, amit jónak látsz. A lehetőségeknek semmi nem szab határt. Néha jól jön óra közben egy kis szemlélet váltás. Olykor be lehet dobni egy ilyet a prezentációnkba, így kizökkenteni egy kicsit a közönséget, megmozgatni őket. Ezt az alábbi három sort, ezzel a programmal generáltam. :)
∩ԀSIpƎ pOMN ┴ƎX┴
┴XƎ┴ NMOp ƎpISԀ∩
TXET NWOD EDISPU

DOODLE - mikor szeretnéd?

A Doodle segítségével könnyedén lehet időpontot egyeztetni bármiben. De nem csak időpont egyeztetésre jó. Bármilyen szervezési feladatot megkönnyít, ha csinálunk egy doodle-t. Legyen az osztálykirándulás, diák nap, vagy egy témazáró dolgozat időpontja. Szerintem a legtöbben már töltöttetek ki doodle-t. Én is rengetegszer. Arra viszont még nem került sor, hogy csináljak ilyet. Majd tanárként úgyis fogom használni eleget. Tényleg praktikus a használata, és sokat segít, főleg, ha nagy az osztály és túl sok a vélemény. Ez egy lépés előre, hogy nevezőre jusson a dolog.  
Az alábbi linken készíthettek ti is doodle-t: http://doodle.com/hu/
Kép forrása: http://doodle.com/graphics/static/facebookSharingThumbnail.png (letöltés: 2017.05.07.)

KOBAK - bele ne üsd

Egy magyar weboldal, ahol időről időre posztolásra kerül valami frissesség az android világából, ráadásul olyan témakörben, amit használhatunk az oktatás során. Az oktatáshoz használható applikációk kategorizálva vannak, van néhány cikk ötletekkel az alkalmazásokról, hogy mire lehet használni. Néha érdemes bekukkantani az oldalra, ha valamit keresünk.
https://kobak.org/

PRIME TIMETABLE - naptáras

Ezek a weboldalak arra szolgálnak, hogy ha szeretnél online órarendet, beosztást, határidőnaplót, akkor ezek segítségével könnyen megteheted. 
http://www.primetimetable.com/
https://www.mystudylife.com/
Én személy szerint erősen kötödök a papírhoz és a ceruzához. Próbáltam már én ilyeneket, hogy digitális eszközök  segítségével vezessem a naptáramat, de nem ment. Maradok a saját papír naptáramnál. Az cuki és virágos, és lehet bele rajzolgatni. 
Egyébként én azt tapasztalom, hogy ez a telefonon naptár a fiúk stílusa, a lányok megmaradnak a papír alapúnál. Legalábbis az én környzetemben ezt látom.
Kép: saját fotó

STOCK UP - a tuti képminőségért

Ez egy képkereső oldal. https://www.sitebuilderreport.com/stock-up
Bármire rákereshetsz, és ha az olyan dolog, amiről van képük, akkor dob néhány találatot, ami tuti, hogy jó minőségű és igényes fotó. Egyéb előnye nincs. Hátránya, hogy kevés kép van, de azok tényleg nagyon profik. Szóval, ha valaki ilyet akar keresni, akkor hajrá. Minden másra ott a ..... :)

Dragon Dictation - ma már nem kell írnok


Kigondolsz valamit, és be akarod gépelni? Nem muszáj! És mág írnok sem kell hozzá. Elég, ha megismerkedsz ezzel a programmal és beleszeretsz. Te csak mondod, mondod a szöveget, és semmit nem kell legépelned belőle, mert a hangfelismerő megold mindent. Na jó nem mindent. Nyilván utólagos szerkesztések kellenek, de ez már igazán apróság, ha több 10 oldalnyi beadandó van. 
Tanárként ha megmutatjuk a diákoknak, hogy ilyen is van, akkor sokkal szivesebben fognak majd beadandót írni, fogalmazást, verset vagy bármit, mert rengeteg időt lehet spórolni vele. 
Az alábbi linken tudjátok letölteni:
https://www.nuance.com/mobile/mobile-applications/dragon-dictation.html

Kép forrása: https://assets.pcmag.com/media/images/332444-dragon-dictation-for-iphone.jpg?thumb=y&width=275&height=250 (letöltés: 2017.05.07.)

NEARPOD - interaktivitáshoz

Ez egy olyan weboldal, ahol interaktív órákat találhatsz, de akár te is létrehozhatsz. Az alábbi linken böngészheted: http://www.nearpod.com
Kicsit bosszant, hogy ez már a sokadik program, ami angol nyelvű, és én csak a töredékét értem a dolgoknak. A lényeget viszont el tudom mondani nektek. Ezen az oldalon kereshetsz, létrehozhatsz és megoszthatsz interaktív tartalmakat, dokumentumot is fel lehet tölteni. Használhatsz képeket, videókat, multimédiás tartalmakat. Teljes tanórát hozhatsz vele létre vagy bemutathatod másét is. Eléggé izgin hangzik. Tényleg kár, hogy angolul van. Egy ilyen órát nem vihetek be magyar gyerekekhez, maximum nyelv órákon. Elvileg te is csinálhatsz magadnak ilyet, akkor nyilván magyar nyelvű lesz. De az nagyon sok munka, és bár nem sikerült kibogarásznom, de valószínűnek tartom, hogy fizetős. A bemutató videón a gyerekek nagyon élvezik ezeket az interaktív órákat. Szerintem is izgalmas lehet. Tehát, böngéssze az oldalt, aki lát benne fantáziát.

GOOGLE APPS - alkalmazás gyűjtemény

A Google nekem az örök kedvencem lesz. Praktikus appok, programok, alkalmazások. Bármilyen eszközön tudod használni. A folyamatos innovációnak köszönhetően, mindig találhatunk hasznos alkalmazásokat. Egy egyszerű internet felhasználó dolgát tökéletesen megkönnyíti. Legalábbis szerintem. Minden ott van egy helyen. Sok embernek a fél élete a Google alkalmazásokban van, nem véletlen. A Google megbízható. Ez a blog is a Google segítségével jöhetett létre. Szóval ez egy szuper dolog, szerintem. Tanárként is millió egy dologra lehet majd használni.

GOOGLE FORMS - űrlap készítő

Az alábbi linkről kiindulva, lehet űrlapot készíteni: https://www.google.hu/intl/hu/forms/about/  
Hasznos például, ha fel akarjuk mérni a gyerekek igényeit egy osztálykirándulásra. Arra is jó, ha szociometriát akarunk csinálni. És még sokminden másra is, csak győzzük a sok űrlapot utána kielemezni. :)

REALIKA - hogy feldobd a frontálist

A Realika, egy olyan weboldal, ahol e-tananyagokat találtok, természettudományos tárgyakhoz. Ez a weboldal címe: http://realika.educatio.hu/
Én éppen, hogy csak belekukkantottam, de így is találtam (bioszhoz) érdekes ábrákat, animációkat, amiket bevihetünk az órára és sokkal látványosabb, mint a tankönyvben a négyszer öt centis kis kép. Vannak tanári verziók és leckék a tanulóknak, így mindenki használhatja. Jó ötlet, és praktikusan mappákba és almappákba vannak rendezve a témakörök hierarchikusan, így jól átlátható. Mivel biológia és kémia tananyagok is vannak, így nekem egy szavam se lehet. Viszont lehet, hogy más tantárgyakból is érdemes lenne még ilyen kiegészítő anyagokat, gyűjteményt csinálni, nem csak a természettudományokból.

ESSAYTYPER - amikor lusta vagy

Én ezt a programot tanár szemmel nem ajánlanám senkinek. Igaz, hogy nem merültem el részleteiben, de egyértelmű, hogy ez borzalom első látásra. Ez egy esszé író weboldal. A program az angol wikipédia felhasználásával generál esszét, az általad beírt témakörben angol nyelven. Nekem semmi közöm az angolhoz, így nem látom értelmét, de még ha angol tanár lennék, akkor sem tudnám hasznát venni ennek a prrogramnak. Legfőképpen nem szeretném, ha a diákjaim tudnának róla, mert akkor, amikor a fogalmazó készségüket akarom fejleszteni és feladom házinak, hogy írjanak esszét, akkor a tudtom nélkül kikerülhetnék a feladat nehezét ezzel a programmal. Ezt mégis melyik tanár szeretné? Egyedüli hasznát esetleg annak látom, hogy ha szeretnék olvasnivalót feladni nekik, akkor egy adott témában pillanatok alatt kéznél van egy esszé. De ehhez miért kell egy essaytyper, ha írásokat amúgy is találni a neten, anélkül, hogy úgy csinálnál mintha te gépelnél valamit?
Mindenesetre jobb, ha a tanárok tudnak erről a weboldalról. Így tudjuk, hogy ez a fegyver a diákok kezében, amivel mindig megpróbálják minnimalizálni a házi feladattal töltött időt. Ha tudod, mi a másik fegyvere, akkor a védekezés is hatásosabb.

BOARD GAME MAKER - a klasszikus dobókockás

Az alábbi honlapon egy társasjáték készítő programot találtok.
http://www.toolsforeducators.com/boardgames/
Van egy sablon tábla, és te találhatod ki, hogy melyik mezőre mit teszel. Lehet képeket és szövegeket a táblára rakni. Kinyomtatva be tudjuk vinni az órára és ki bábukkal és dobókockával már kezdődhet is a játék.
Szerintem ez a játék főleg kisebeknek való. Egyszerű játék aranyos képekkel. Általános iskolába való. Ott még le lehet kötni a gyerekeket ilyennel. Idősebbeknél már nem annyira. 
Bármilyen órához el tudom képzelni. Az képen látható játékot én magam készítettem. Kicsit bugyuta képek vannak. Például biosz órán, általános iskolában végig lehetne menni úgy a társas játékon, hogy ezek a kérdések: Az állat hol él, mit eszik, hol van a tálpálékláncban, milyen életmódja van?
Elsősorban én általános suliba ajánlom, de egy kreatív tanár sokmindenre felhasználhatja még.

KAHOOT! - Aki mer, az nyer!

A Kahoot! segítségével egy igazán hangulatos óra befejezést, összefoglalást csinálhatunk, amit biztos élvezni fognak a diákok.
Ez egy olyan weboldal, ahol saját magadnak állíthatsz össze kvízkérdéseket. Annyi kérdést teszel fel, amennyit akarsz. Olyan válaszlehetőségeket adsz, amilyet szeretnél. És annyi időt állítasz be a megválaszoláshoz, amennyit jónak látsz. Egyszóval mindent be lehet állítani. Képeket is lehet csatolni a kérdésekhez, vagy akár videót is.
A kvízt az osztályteremben kell kivetíteni. Egy adott kóddal pedig a gyerekek csatlakozhatnak a játékhoz a saját mobiltelefonjukkal.
Ha kahootot, akarsz csinálni, akkor az alábbi honlapnak ess neki: https://create.kahoot.it/login
Az órán is erről az oldalról kell megnyitni a kvízt és kivetíteni. A tanulók pedig egy másik oldalon: https://kahoot.it/#/ tudnak bejelentkezni a játékba.
Mivel olyan kérdés sort állíthatunk össze amilyet szeretnék, így bármilyen tantárgyhoz készíthetünk ilyet. Sőt, vannak olyan kahootok, amiket mások csináltak, nyilvánossá tették, így te is bármikor használhatod. Ezekből egy könnyen használható kereső segítségével válogathatsz.
Egy ilyen kvíz tökéletes lehet mondjuk óra végére, összefogalásként. Esetleg óra elején ráhangolódás céljából. De még azt is el tudom kérzelni, hogy az óra közepén, mikor már lankadna a figyelem, behozunk egy játékot és ezáltal mindenki kicsit feldobódik, aztán lehet folytatni az órát.
Mindenképpen ajánlom, hogy próbálja ki minden tanár!
Kép forrása: http://joanaflor.com/MorganRitchie/home/wp-content/uploads/2013/03/Kahoot_colours-35.jpg (letöltés: 2017.05.07.)