REDMENTA - az intelligens oktatási asszisztens

A Redmenta egy olyan program, amivel online lehet feladatlapokat készíteni. Azokat kinyomtatva vagy megosztva a diákokkal, ki is töltethetjük velük. Az alábbi linken elérhetitek: http://www.redmenta.com/
Nagyon jó ötletnek tartom, hogy valaki ezt kitalálta és megalkotta ezt a programot. Az én tárgyaimhoz - biosz és kémia - például témazáróhoz tökéletesen el lehet képzelni, hogy Redmentán készítsek egy tesztet. Az oldal teljesen jól működik, legalábbis  mikor kipróbáltam, akkor nem ütköztem  még problémákba. nem biztos, hogy fogom használni, de az ötlet jó és hasznos. 

Kép forrása: https://www.telenor.hu/upload/hipernetblog/Okos%C3%ADt%C3%B3/-2017-/aprilis/redmenta-bemutato-sceen1.jpg (letöltés: 2017.03.31.)

PREZI - Ha menő prezentációt akarsz!

Amikor prezentációt készít az ember akármihez, legtöbben Power Point bemutatót készítenek. Mert még nem tudják, hogy van olyan hogy Prezi! Aki ismeri, már nem is akar mást, csak Prezit használni. A Prezi online elérhető prezentáció készítésére fejlesztett program, amely itt elérhető: https://prezi.com/
Egy jól elkészített prezi rendkívül jól megvilágítja az összefüggéseket, mert nem csak egymás után pörög a diasor, hanem a nyilazások, összekötések és zoomolások segítik megérteni az egészet összefüggéseiben és a rész és egész kapcsolatát is. Jelenleg főleg arra használják az emberek a Prezit, hogy lenyűgözzék a közönséget. Ez azért lehet, mert a Power Point elterjedtebb, így aki még egyáltalán nem találkozott Prezivel, annak valami varázslat ezt látni. Szerintem, ha már mindenki ismerné és használná, akkor egészen megszokottá válna. Az emberek érzelmei áthajolnának abba az irányba, hogy a Prezi az már olyan átlagos és nincs benne semmi különleges, nem szenzáció.
Igaz, hogy a Prezivel sokkal egyedibb prezentáció készíthető, mivel több lehetőség adott. Viszont nem feltétlen tudjuk kihasználni ezt a lehetőséget. Könnyen el tudom képzelni, hogy sokan megmaradnak a ppt-nél és még évekig különlegesség marad a prezi. Tanárként mit használjunk? Milyen prezentációt készítsünk az előadásunkhoz? Szerintem azzal dolgozzunk, ami számunkra kézenfekvőbb. Ha megszoktad a ppt-t, nem szereted a változást és amúgy is tökéletesen ellátja a szükségleteidet, akkor maradhatsz a megszokottnál. Igazából majdnem teljesen ugyan azt a funkciót látja el mindkét program, csak a Prezi rámutat az összefüggésekre. De nem mindig szükséges az összefüggéseket kiemelni, főleg ha például nincs, ilyenkor magától értetődő, hogy ha nem muszáj akkor nem bonyolódik bele az ember. Ha viszont van egy kis idő és igény rá, akkor tessék felfedezni a Prezi lehetőségeit és egyszer biztos jó hasznát veszitek majd.


Képtalálat a következőre: „prezi”
Kép forrása: http://mckimmoncenter.ncsu.edu/upload/tts-prezi-1.jpg (letöltés: 2017.05.07.)

MOVIEMAKER - Szerkessz videót könnyedén!

A moviemaker egy videoszerkesztő program, amely ingyenesen letölthető az internetről.(http://www.windows-movie-maker.org/) Viszonylag egyszerű használni, akár kisebb gyerekek is használhatják. Akiknek erre van affinitása, azokhoz a tananyagot közelebb vihetjük azáltal, hogy feladjuk szorgalminak a video készítést. Amit később meg lehet mutatni az osztálynak az órán, hogy mások is tanuljanak belőle. 
Ha valakit érdekel ez a program, akkor bármilyen tantárgyhoz hozzákapcsolhatjuk az ilyen feladatokat. Nekem a biosz az egyik tárgyam. Lehetne például kiadni feladatnak, hogy videózzák le azokat az állatokat, amikkel találkoznak otthon a kertbe vagy a nyaraláson a tóparton és otthon vágják össze és készítsenek belőle egy kis bemutatót. 
Természetesen a tanár is készíthet figyelem felkeltő és érdekes videókat az órára. Bár szerintem tanár legyen a talpán, akinek erre van ideje. Én személy szerint, nem igazán tudom elképzelni magamat, hogy ilyennel szórakozok. Azt azért meg kell jegyezzem, hogy bár én gondolom, hogy időigényes, de ha egyszer megcsináltad a videót, akkor azt elmented és jó sokáig meg lesz. Évről évre megmutathatod a gyerekeknek, mert hogyha tetszett az első társaságnak, akkor valószínűleg a következőnek is fog. Ha nem is örökké, de néhány évig hasznát lehet venni egy jól elkészített videónak.
Kép forrása: https://images.wondershare.com/images/screenshots/windows-live-movie-maker-2011-version-15.4.jpg (letöltés: 2017.03.30.)

GOOGLE DRIVE - Oszd meg és uralkodj!

Tudtátok, hogy a Google Drive nem csak arra jó, hogy megoszd a fájljaidat másokkal? Arra is használhatjuk, hogy készítünk egy online elérhető és szerkeszthető dokumentumot, aminek a linkjét elküldve a diákoknak, őket is meghívhatjuk szerkesztésre. Én ezt a funkciót eddig nem ismertem, és nagyon örülök, hogy mostmár tudok róla. Már alapból a megosztás funkció nagyon hasznos. Én sok mindent tárolok Google Drive-on és jelenleg is vannak órák, ahol a tananyaghoz kapcsolódóan kihasználjuk ezt a megosztási lehetőséget.
A közös szerkesztés lehetősége szintén nagyon hasznos. Számtalan lehetőség kínálkozik az iskolában, hogy a közös munkát elősegítsuk ezzel a programmal. Had ne soroljam, ennek csak a képzelet szab határt!
Kép forrása: http://dailygenius.com/wp-content/uploads/2015/01/google-drive.jpg (letöltés: 2017.03.30.)

TAGXEDO - A szófelhőkre fel!

Biztos mindenki látott már szófelhőt. Tudjátok egy olyan kép vagy alakzat, amiben minenféle szavak különböző színel, betűmérettel egymás hegyére hátára vannak pakolva, hol ferdén, aztán fejjel lefelé és néha egyenesen. Ha még nem jöttél rá, hogy mi is ez, akkor itt megtalálsz jó néhányat, sőt te magad is készíthetsz szófelhőt: http://www.tagxedo.com/
Nekem nagyon tetszik ez program. Én már színes tollakkal rengetegszer firkáltam hasonlót a füzeteim elejére mintának. Ezzel a programal pedig még csak a rajztudás sem kell, mert mindent megcsinál a program. Neked csak ki kell választanod a színeket, be kell írnod a szavakat és a választott alakzatban meg is kapod a szófehődet.
Bizonyára a gyerekeknek is nagyon tetszik. Egyszer voltam egy kémia óralátogatáson és pont egy ilyen szófelhőt készítettek a diákok otthon. Aztán az órán megmutatták a többieknek is a szorgalmi házifeladatként készített szófelhőt. Tök jó volt, hogy az óra elejént mindenki látott egy ilyen összefoglalót az előző óráról. Ugyanis a szófelhőbe az előző óra kulcsszavai kerültek. Ez egy nagyon hasznos tulajdonsága a szófelhőnek. Így észre sem veszik a gyerekek, de bele tudjuk ültetni a fejükbe a tananyag kulcsszavakait, mert szép és színes és biztos, hogy elolvassák mi van a szófelhőben. Egyszerűen azért, mert az ember ránéz egy ilyenre és késztetést érez, hogy elolvassa. Sőt, nem csak összefoglalónak alkalmas, de akár az anyagrész megkezdése előtt bemutathatunk egy olyan szófelhőt, amelyen az adott részhez tartozó gondolat ébresztő, figyelem felkeltő érdekességek és bevezető kifejezések vannak. Szóval akinek tetszik, bártan alkalmazza az óráin néha! Én csak ajánlani tudom. :)
Kép forrása: http://www.tagxedo.com/gallery.html (letöltés: 2017.03.30.)

MINDMUP - Térképezzük fel a gondolatainkat!

Ez a program zseniális! Főleg, ha rájösz, hogy hogyan működik. Én nagyon szeretem a gondolattérképeket! Ezzel meg lehet szerkeszteni bármilyen gondolattérképet: www.mindmup.com
Ki lehet színezni a betűket és a hátteret, képeket lehet beilleszteni és mindent össze lehet kötni bármivel. Nekem eltartott egy ideig, mire rájöttem, hogy melyik ikon mit akar mit akar jelenteni, és mi történik, ha ide vagy oda kattintok, de végülis mondhatjuk, hogy megérte. Igazából én előbb ragadnék papírt és tollat egy gondolat térkép készítéséhez. Ezzel is meg lehet ugyan azt csinálni egy kis extrákkal. Szerintem tanulás szempontjából nem nagy szám, ahoz képest amit papíron meg tudunk csinálni. De, ami nagyon fontos, hogy ha egyszer megcsináltuk a gondolattérképet, akkor elmentve örök időre megmaradhat, évről évre használhatjuk és megoszthatjuk a diákokkal. Vagy épp az is lehet, hogy a gyerekeknek adjuk ki a feladatot, hogy csináljanak ilyet.
Én igazából, ha látnok egy gondolattérképet a segédanyagban, akkor is lerajzolom a füzetecskémbe, mert az jobban szeretem. De azért a fent említett érvek bizonyítják a program létjogosultságát. Én mindenkinek csak ajánlani tudom. Legalább próbáljátok ki, és legfeljebb úgy döntötök, hogy a papír alapon maradtok. Minden tanárnak tudnia kell ennek a létezéséről, főleg aki szereti az össze vissza nyilazós ábrákkal bemutatni a dolgokat. Az összes létező tantárgyban jó hasznát lehet venni.
Böngésszétek bátran és próbáljatok mindmup-ot csinálni!

LRE for schools

Az LRE egy kiegészítő anyag kereső oldal. Főleg tanároknak szól. Mindenféle tantárgyhoz, témához tartózó információkat megtalálhatunk elvileg, amivel ki lehetne egészíteni a tananyagot. Főleg angolul, de egyéb nyelveken is találhatunk rajta információkat. Magyarul egyáltalán nem érhető el. Tulajdonképpen ez egy linkgyűjtemény, ami tantárgyak és témakörök szerint van csoportosítva. Nagyon hiányos, de folyamatosan kerülnek rá új dolgok elvileg. 
Ez az oldal és a hasonló linkgyűjtemények teljesen feleslegesek(legalábbis szerintem). Szerintem mindenképpen jobban jár az ember, ha nem egy adott gyűjteményt használ, inkább az internetről több helyről informálódik, és úgy válogatja össze a legjobbakat. Ez a weboldal csak más oldalakra hivatkozik, semmilyen önálló anyag nincs rajta. Az én elveim között ott van, hogy ha valami érdekel és részleteiben akarom tudni, akkor arról információt mindig több helyről szerezzek. Őszintén mondom, hogy ki nem állhatom, amikor azt hiszem, hogy találtam valami újat, (ahol esetleg még több információ lelehtő valamiről) de aztán kiderül, hogy csak átküld ugyan arra a forrásra, amit már 10 percel azelőtt elolvastam. 
Ha már van egy linkgyűjtemény, akkor az legyen jó. Én azt várnám el egy ilyentől, hogy legyen rajta sok sok sok minden! Tényleg sok minden, és ne legyen hiányos. Ha hiányos, akkor senki nem fogja látogatni, és ha senki nem látogatja az oldalt, akkor a nem létező látogatók nem fogják hobbiból feltölteni a hiányokat. Ha valaki elvetemedik ilyenre, akkor legyen benne előzetes munka, és legyen megcsinálva rendesen, és akkor talán használható. Aztán használja az, aki szereti az ilyeneket. Én akkor sem fogom, inkább a Google.
Ha meg akartok bizonyosodni róla, hogy valóban olyan mint amilyennek leírtam, akkor jó böngészést ezen a csodás weboldalon: http://lreforschools.eun.org

TIMETOAST - Az időutazás lehetséges!

A Timetoast egy idővonal szerkeztő internetes oldal, amelyet itt találtok: http://www.timetoast.com/
Időpontokhoz és időintervallumokhoz eseményeket és leírásokat lehet adni vagy akár képeket és videokat is lehet csatolni hozzá. Lehet idővonalon mutatni és ki is lehet listázni az eseményeket. Sokkal közelebb hozza a múltat a gyerekekhez, azáltal, hogy képeket és videókat is hozzácsatolhatsz.
Törihez zseniálasisan jól lehet használni, irodalomhoz egy életrajz bemutatásához, művészettörihez, de akár bármilyen tudományörténet bemutatására is kiválóan alkamas, és úgy szerkeszted, ahogy jónak látod.
Eszembe is jutott, hogy kémiából csinálhatok majd az óráimra egy ilyet, hogy bemutassam az évszázadok alatt, hogyan válátozott a tudósok gondolkodása a kémiai anyagokról, hogyan jött létre a jelenlegi atomelmélet. Rá lehet rakni egy idővolnalra, hogy milyen kísérleteket mikor és kik csináltak és hogy annak milyen áttörő eredménye lett a tudományos életben.
Nem csak arra jó, hogy bemutasd az órán, hanem arra is, hogy a linket megoszd a diákokkal, így bármikor megnézhetik és tanulmányozhatják az idővonalat.
A papír alapú világban egy életrajz úgy néz ki, hogy lekörmöljük az évszámot és mellé az eseményt. Például: 1836 - Szózat ... 1854 - A vén cigány és aztán azt sem mtudod, hogy mennyi idő telhetett el a kettő kötött, hogy melyiket hány évesen írta Vörösmarty és milyen dolgok történtek az életében akkor párhuzamosan, amiért megírta azokat a műveket. Egy idővonal vizuálisan segít átlátni az eseményeket és érdekes összefüggéseket fedezhetünk fel akár mi is és a gyerekek is.
Persze lehet mondani, hogy idővonalat lehet a füzetbe is rajzolni. Igen, lehet és kell is! Az igaz, hogy a kézzel rajzolt soha nem lesz olyan precíz, az arányokat nem tudjuk pontosan ábrázolni. De fontos az, hogy a gyerek a saját kezével is megrajzolja azt az idővonalat, mert akkor ilyen módon mégjobban rögzülnek a dolgok, ha nem csak befogadja az információt. Ez főleg a törinél fontos, ahol folyaton ott vannak az évszámok. Olyankor szerintem érdemes a legfontosabb idővonalakat külön lerajzoltatni velük a füzetükbe, hogy érzékeljék, hogy az idővonalak, amiket néha kivetít a tanár, nem mind olyan fontos: vannak érdekességek és vannak fontos és érettségihez szükséges idővonalak, időintervallumok, időpontok és dátumok.

QUIZLET - Építsük a szókincset!

A Quizlet egy szókinincs tanító és gyakorló program. 
Amely az alábbi honlapon található: https://quizlet.com/
Te tudod beállítani, hogy milyen tanulandó dolgokat írsz be, a lényeg, hogy párosítható dolgok legyenek. Alapvetően az idegen szavak tanulásához alkalmas, de törihez az évszámok tanulásához is tökéletes. Kémiában képletek tanulásához is lehetne alkalmazni. Még földrajzban is lehet használni, például az országok - fővárosok megtanuláshoz. 
Ki is fogom próbálni, hogy biosz rendszertanon a latin nevek tanulásához. Pont ezt kezdtem el órán csinálni, csak hogy kipróbájam. Ugyhogy ezen a linken a következő heti beszámolómhoz tartozó fajok quizlet-je található: https://quizlet.com/_36zicv
Mivel a gyerekek ugyis nagyon sokat lógnak a telefonjukon és a számítógépen, így sokkal szívesebben fogják használni ezt a programot. Ugyhogy el lehet felejteni a szótárfüzetet és a tanulókártyákat, mert ez sokkal szinesebb, játékosabb és változatosabb, mint amit papíron tud az ember alkotni. Pedig én szerettem a tanulókártyáimat írogatni. Kis papírcetlik egyik felére latinul a másik felére magyarul a szavakat. De a quizlet sokkal jobb, nem fog szétszakadni, nem kell olyan sok füzetet venni. Nem is tudod otthonhagyni, mert a quizlet elérhető bármilyen hálózatról, és a telefon ugyis mindig ott van az embernél.

Kép forrása: http://edtechpicks.org/wp-content/uploads/2015/04/Why.jpg (letöltés: 2017.03.08.)